Brittisk vård ska framhålla hälsonytta med abort
Gravida kvinnor i Storbritannien som är tveksamma inför sin graviditet, ska få rekommendationen att det är mindre risker med abort än att föda barnet.
– Det är ren galenskap, säger Lars Hamberger, professor i gynekologi.
Brittisk vårdpersonal uppmanas säga till kvinnor som överväger abort, att det är säkrare att avbryta graviditeten än att föda
barnet.
– Det finns ingen som helst medicinsk grund i påståendena. Det är helt galet att försöka driva en linje av hälsa och överlevnad på att aborterna ökar.
Det säger Lars Hamberger, gynekolog och professor emeritus i gynekologi.
Han anar att grunderna till rekommendationerna ligger på politiskt plan i ett försök att lätta på grannlandet Irlands strikta
abortlagar, där det endast är tillåtet om kvinnans liv är i fara. Men att förespråka abort för att rädda kvinnans liv benämner
han som idioti.
– I västvärlden talas det aldrig om dödlighet i samband med graviditet. Inte ens om det funnits svår sjukdom tidigare i livet.
– Det är rent av unikt att någon dör under havandeskap och inget som på något sätt motiverar abort.
Däremot har mellan tre till fyra procent svårigheter med att bli gravida igen efter abort, säger han.
Dessutom hävdas i de nya riktlinjerna att de som väljer abort med all sannolikhet inte kommer att drabbas av psykiska efterföljder.
Anne Nordal Broen är norsk psykiatriker som under fem år har följt 80 kvinnor som gjort abort och 40 som fått missfall. Forskningsrapporten visade att de som förlorade sitt barn genom missfall mådde som sämst direktefteråt, men blev bättre ju
längre tiden gick.
Av de kvinnor som gjorde abort kände sig 75 procent till en början lättade. Vid den sista uppföljningen uppvisade 20 procent ångestsymtom och lika många tänkte på det inträffade.
Uppföljningarna gjordes efter tio dagar, sex månader, två år och fem år efter det inträffade.
– Jag säger inte att alla mår dåligt efter en abort. Men studien visar att en av fem ofta grubblar på aborten och önskar att den aldrig ägt rum, säger Anne Nordal Broen och gör gällande att de mentala sviterna efter en abort kan vara livslånga.
– Även om det naturligtvis finns svårigheter i föräldraskapet är det en enkel sanning att nästan ingen ångrar sig att de behöllbarnet, säger Anne Nordal Broen.



