Ingen har någonsin sett Gud. Om vi älskar varandra förblir Gud i oss, och hans kärlek har nått sitt mål i oss.

1 John 4:12

Start > Nyhet | Publicerad: 2011-03-18 17:00

Noor Nasimi riskerar utvisning i dag

Migrationsverket anser inte att Noor Nasimi riskerar förföljelse för sin kristna tro om han återvänder till Afghanistan. Utvisningen ska ske i dag, fredag.

Karl Nilsson, juridiskt ombud för Noor Nasimi vid Röda korsets kansli, berättar att avslaget kom på torsdagen.
– Det verkar som att man tvivlar på att han skulle ha bytt religiös övertygelse, och att detta i så fall skulle ha kommit folk i hembyn tillkänna, säger han till Världen idag.

Världen idag skrev senast i måndags om Noor Nasimi, som blev kristen och lät döpa sig under sin tid som asylsökande. Han bor i Fellingsbro och är aktiv i Svenska kyrkan där. Hans kyrkoherde, Lennart Hall, fick på onsdagen skriftliga frågor från Migrationsverket om bland annat hur trosundervisningen gått till och vad Noors uppdrag som gudstjänstvärd innebar.

Några timmar sedan informerade gränspolisen om att utvisningen ska verkställas på fredag.

Eva Janzon
eva.janzon@varldenidag.se

Senaste numret

21 maj 2012

Världen idag är en allkristen tidning som skriver om aktuella händelser i världen ur ett kristet perspektiv. Tidningen ges ut varje måndag, onsdag och fredag.

Papperstidningen Webbtidningen
Stäng loginruta

Logga in till varldenidag.se



Glömt lösenord? | Registrera dig Logga in

Stäng

Du är inloggad

Du är inloggad som . Logga ut

Ändra dina uppgifter

Du har möjlighet att ändra dina kontaktuppgifter, lösenord, m m genom att gå in på din "användarsida". Till min sida