
Frälsningsarmén gör en viktig social insats i samhället, men brottas med sjunkande medlemssiffror. – Vi gör i dag mer insatser än någonsin tidigare, säger informationschef Bert Åberg. Bilden är från Östermalmstorg i Stockholm. Foto: ANDERS WIKLUND / SCANPIX
"Vi gör mer insatser än någonsin"
Sjunkande medlemstal säger inte allt, menar Frälsningsarmén
Frälsningsarmén finns inte kvar om tio år - om medlemsutvecklingen fortsätter nedåt i samma takt som i dag. Det rapporterar SVT i dag. Men medlemssiffrorna säger inte allt, menar Frälsningsarmén, som mött samma dystra framtidsscenario tidigare men överlevt.
I SVT:s nyhetssändningar på tisdagsmorgonen var medlemsstatistiken i Frälsningsarmén ett stort inslag. Armén har i dag 5 200 medlemmar och riskerar att vara helt borta år 2023 om utvecklingen fortsätter i samma takt, rapporterade SVT.
Bert Åberg, informationsansvarig vid Frälsningsarmén, konstaterar att utvecklingen inte är någon nyhet.
- Det här är en långsam trend sedan 1930-talet, som inte gäller bara Frälsningsarmén utan frikyrkan i stort, och gäller även många etablerade frivilligorganisationer och politiska partier.
Larmrapporter om att samfundet är på väg att dö ut har också kommit tidigare.
- Vi skulle ha försvunnit på 1980-talet om tidigare prognoser hade stämt. Vi räknar med Guds kraft och vägledning, prognoser går inte att lita på i den här verksamheten, säger Bert Åberg.
Samtidigt är det så att utvecklingen går allt mer mot att det är svårare att få människor att bli medlemmar även om de är delaktiga i verksamheten - och det är inte medlemssiffran som är det viktigaste utan de människor man når med verksamheten, poängterar Bert Åberg.
- Förra året hade vi 300 000 besökare i olika grupper. Våra kyrkor är öppna hela veckorna, vi erbjuder soppluncher, läxläsning, svenskundervisning för invandrare med mera. Människor behöver social gemenskap och den hjälp vi kan ge. Det viktiga är att vår tro får visa sig som en utsträckt hand till människor som är i behov på olika sätt, och vi ska alltid fortsätta med social verksamhet. Att medlemsutvecklingen gått nedåt har inte betytt att verksamheten minskat.
- Vi gör i dag mer insatser än någonsin tidigare. De medlemmar vi har är aktiva och engagerade och det är ett växande antal människor som inte är medlemmar som hjälper till i arbetet. Vi har också långa köer till vår bibelskola, så där minskar inte antalet, säger Bert Åberg.

