Om ni älskar mig, håller ni fast vid mina bud. Och jag skall be Fadern, och han skall ge er en annan Hjälpare, som alltid skall vara hos er, sanningens Ande, som världen inte kan ta emot.

Johannesevangeliet 14:15-17

Start > Nyhet | Publicerad: 2012-10-15 08:46

Det mera onda? Kriminalvården öppnar en särskild avdelning för utvisningshotade människor som av säkerhetsskäl inte kan vistas på Migrationsverkets vanliga förvar. Hittills har enda alternativet varit häkten. På bilden rastgården på Kronobergshäktet i Stockholm. Foto: Scanpix

Fängelse för häktade flyktingar

Många kritiska röster höjdes när det blev känt att Skogomeanstalten i Göteborg öppnat en särskild fängelseavdelning för asylsökande som väntar på utvisning. Men avdelningen tillkom efter en lagändring som skulle förbättra situationen för flyktingar som tagits i förvar.

Det var en anställd inom Kriminalvården som nyligen på sin blogg berättade om Skogomeanstaltens nya avdelning, som har sju platser för "självskadeklienter, utåtagerande och våldsamma samt hotfulla asylsökanden." Anstalten ligger på Hisingen strax utanför centrala Göteborg, och har hittills bara tagit emot personer som dömts för sexualbrott.

Nyheten gav ett kraftfullt eko bland flyktingaktivister, och den nya avdelningen kritiserades av Amnesty i Sverige.
Migrationsverket har legat lågt i debatten. Men faktum är att myndigheten agerar utifrån den nya lag som röstades igenom i riksdagen i mars, Åter­vändandedirektivet. Den säger bland annat att en förvarstagen som inte begått ett brott, inte får placeras i arrest, häkte eller på kriminalvårdsanstalt på samma villkor som övriga intagna.

I de fall där Migrations­verket har bedömt att en utvisningshotad person mår så dåligt att hon eller han inte kan vistas i ett förvar, har man hittills placerat människor i vanliga häkten. Det rör sig enligt Migra­tionsverket om uppemot 25 personer, som under varje given tidpunkt av säkerhetsskäl sitter på ett häkte i stället för i ett förvar.

På sikt finns det en tanke om att inte alls placera flyktingar i häktesliknande förvar. I den utredning av försvarstagandet av flyktingar och andra migranter, Förvar (SOU 2011:17), står det:
"En utlänning ska även kunna placeras i kriminalvården av säkerhetsskäl om det är motiverat av andra skäl än att utlänningen utgör en allvarlig fara för sig själv. De utlänningar som placeras i Kriminalvården ska som huvudregel inte kunna placeras i ett häkte eller en polisarrest. Placeringen ska i stället ske på en avdelning på en anstalt som inrättats särskilt för förvarstagna utlänningar. Utredningen föreslår att Kriminalvården ska ges i uppdrag att inrätta sådana avdelningar."
Migrationsverket driver fem förvar utanför Märsta, Gävle, Flen, Göteborg och Åstorp. Det är inte ovanligt att människor sitter inlåsta där i månader, och i vissa fall kan det handla om år.



FAKTA Återvändandedirektivet

• En person som hålls i förvar i fängelse, häkte eller polisarrest ska hållas avskild från övriga intagna, om utlänningen inte har utvisats på grund av brott.
• En vuxen utlänning får inte hållas i förvar med anledning av återvändande i mer än två månader eller om det finns synnerliga skäl i tre månader.
• Om det finns skäl att tro att personen kommer att hålla sig undan eller om det tar tid att införskaffa nödvändiga handlingar ska utlänningen kunna hållas i förvar i högst 12 månader.

Källa: Riksdagen

Senaste numret

17 juni 2013

Världen idag är en allkristen tidning som skriver om aktuella händelser i världen ur ett kristet perspektiv. Tidningen ges ut varje måndag, onsdag och fredag.

Papperstidningen Webbtidningen
Stäng loginruta

Logga in till varldenidag.se



Glömt lösenord? | Registrera dig Logga in

Stäng

Du är inloggad

Du är inloggad som . Logga ut

Ändra dina uppgifter

Du har möjlighet att ändra dina kontaktuppgifter, lösenord, m m genom att gå in på din "användarsida". Till min sida

Premier, Sveriges kristna radio

Fungerar inte länken? Klicka här!
Lyssna på Världen idags senaste radionyheter här!

Världen idag blogg

Världen idag Relations

Tipsa oss

Har du något du tycker ska finnas med i tidningen? Ge oss ett tips genom att fylla i formuläret. Även om du skriver ditt namn och dina kontaktuppgifter kan du vara anonym vid själva publiceringen av materialet ifall du önskar.


Skicka tips

annonser

Annonsera på Världen idags hemsida