Om ni älskar mig, håller ni fast vid mina bud. Och jag skall be Fadern, och han skall ge er en annan Hjälpare, som alltid skall vara hos er, sanningens Ande, som världen inte kan ta emot.

Johannesevangeliet 14:15-17

Start > Nyhet | Publicerad: 2012-08-20 00:00

”Jag är rädd för den ökande antisemitismen inom socialdemokratin”

MALMÖ – Jag skäms över Ilmar Reepalus uttalanden eftersom han uppenbarligen inte själv har förstånd att göra det. Och jag är rädd för den ökande anti-semitismen i mitt parti.


Krister Kronlid, S-märkt politiker från Västra Götaland, är rädd för antisemitismen i det egna partiet, framför allt inom SSU. Foto: Annica Skenberg

Detta säger Krister Kronlid, socialdemokratisk politiker från Uddevalla, ersättare i riksdagen och med flera tunga uppdrag i Västra Götaland.
Tidigt på lördagsmorgonen satte han sig i bilen för att köra de många milen till Malmö och kippapromenaden.
– Det gör jag bara för att jag har varit enga­gerad mot antisemitism sedan barnsben. Och den situation som har urartat i Malmö skrämmer och fyller mig med vrede, säger han.
Han är tydlig med sin uppfattning om partikamraten, Malmös "starke man", Ilmar Reepalu:
– Även om han påstår att han inte är antisemit, är det han säger ren anti­semitism, och det finns något där som skrämmer mig, säger han.
Men Krister Kronlid räds också de starka antisemitiska strömningarna i det egna partiet.
– Framför allt i SSU. Många av ungdomarna kommer från Mellanöstern och bär antisemitismen med sig. Det är något som man från centralt håll givetvis kommer att förneka, men så är det, säger han.
Han är också aktiv i Social­demokratiska Israel­vänner, som bildades i fjol. Det är ett engagemang som har lett till renodlade hot, inte minst efter att han i fjol under en Israelresa träffade Gilad Shalits mamma,
­– Men jag har också fått många negativa kommentarer från människor som i sin fräckhet, naivitet och okunskap angriper mina judiska vänner och låter dem klä skott för Israels politik, säger han.

Annica Skenberg

Senaste numret

fre 24 maj 2013

Världen idag är en allkristen tidning som skriver om aktuella händelser i världen ur ett kristet perspektiv. Tidningen ges ut varje måndag, onsdag och fredag.

Papperstidningen Webbtidningen
Stäng loginruta

Logga in till varldenidag.se



Glömt lösenord? | Registrera dig Logga in

Stäng

Du är inloggad

Du är inloggad som . Logga ut

Ändra dina uppgifter

Du har möjlighet att ändra dina kontaktuppgifter, lösenord, m m genom att gå in på din "användarsida". Till min sida

Premier, Sveriges kristna radio

Fungerar inte länken? Klicka här!
Lyssna på Världen idags senaste radionyheter här!

Världen idag blogg

Världen idag Relations

Tipsa oss

Har du något du tycker ska finnas med i tidningen? Ge oss ett tips genom att fylla i formuläret. Även om du skriver ditt namn och dina kontaktuppgifter kan du vara anonym vid själva publiceringen av materialet ifall du önskar.


Skicka tips

annonser

Annonsera på Världen idags hemsida