Ökat abortmotstånd i USA
På måndagen, på dagen 39 år sedan Högsta domstolen i USA beslöt att tillåta aborter, höll abortmotståndare en stor demonstration i Washington. I USA är frågan hetare än på länge och kommer sannolikt att aktualiseras ytterligare när Obamas utmanare till presidentposten utsetts.
Demonstranterna i Washington skanderade om abortförbud och ett stopp på dödandet av ofödda barn, rapporterar Sveriges radio Ekot. I flera delstater har prolife-förespråkarna vunnit mark och lagar har införts för att försvåra möjligheten att genomföra aborter. I Texas har man exempelvis infört ett krav på att en gravid kvinna måste lyssna på fostrets hjärtljud innan man fattar beslut om att göra abort. Enligt Ekot lades förra året rekordmånga förslag i de amerikanska delstaterna för att inskränka aborträtten.
Och frågan lär hamna i blickfånget ytterligare när det republikanska partiet utsett sin presidentkandidat som ska ställas mot president Barack Obama. Obama är för abort medan samtliga kvarvarande fyra republikanska kandidater tagit tydlig ställning mot abort. Troligen blir kristna konservativa en av de avgörande grupperna när valet till Vita huset ska avgöras, och bland dem anses abortfrågan vara en av de viktigaste.


