Ingen har någonsin sett Gud. Om vi älskar varandra förblir Gud i oss, och hans kärlek har nått sitt mål i oss.

1 John 4:12

Start > Nyhet | Publicerad: 2011-07-27 09:05

Kristna röster fördömer attentaten

Den terrormisstänkte Anders Behring Breivik var knappast någon sant troende kristen. Ändå är det viktigt att ta avstånd från all sammanblandning mellan kristendom och våld, menar kristna företrädare. Andra pekar på vikten av öppenhet och tolerans.

Biskop Anders Arborelius, biskop i Stockholms katolska stift, ser det som "ytterst sorgligt och illavarslande" att Anders Behring Breivik bland annat försvarar sitt våldsdåd med hänvisning till kristna värderingar.
– Samtidigt som han säger att han inte är troende, påstår han sig ändå vilja kämpa för en kristen civilisation. De tankar han framför tyder på stor förvirring och verkar helt osammanhängande, men det är ändå viktigt för oss som kristna att klart och tydligt ta avstånd från den grumliga ideologi som han vill stödja sig på, säger biskopen i en kommentar till Världen idag.

Birgitta Winberg, stiftsadjunkt vid Centrum för religionsdialog vid Stockholms stift i Svenska kyrkan, anser att gärningsmannen "verkar ha haft vanföreställningar om både sin egen och andras religion".
– Det som jag tycker är en läxa för oss är att denna man är en av "oss" kristna européer. Det hade varit helt andra tongångar om det varit en invandrad muslim, säger hon.
– Det som skett är inte normalt beteende i någon grupp. Snarare kan vi granska oss själva och se hur vi handskas med ondskan inom oss själva och rädslan för det som är annorlunda.
Sten-Gunnar Hedin, pingstpastor i Södertälje, kallar den terrormisstänktes ideologi för "ett slags romantiserat sammelsurium som inte bär vittnesbörd om någon vettig religiös inställning".
– Men han har verkat i ett samhälle där många som aldrig skulle kunna tänka sig att ta till våld, ändå uttrycker sig slarvigt och obetänksamt om till exempel olika etniska grupper av rädsla för invandring, förändring eller andra kulturer. Vi behöver nog lite till mans vara försiktiga med hur vi använder orden, så att vi inte omedvetet spär på fördomar som ger näring åt extrema grupper.

När Världen idag når Elisabeth Svantesson (M), ordförande i riksdagens kristna grupp, har hon just skrivit i riksdagens bok med kondoleanser till det norska parlamentet.
– Det är svårt att ta in det som har skett. Samtidigt vet vi att det finns hatiska strömningar i vårt samhälle och att det kan finnas andra som odlar den här typen av idéer. I det läget måste vi våga fortsätta att vara mänskliga, och visa generositet, öppenhet och solidaritet.

Gabriel Barqasho, domprost i Södertälje för Syrisk-ortodoxa ärkestiftet i Skandinavien, beklagar den stora förlusten av politiskt aktiva ungdomar.
– Dagens ungdomar har mycket som de kan sysselsätta sig med. Men dessa valde politik, för att kunna engagera sig på ett demokratiskt sätt för sitt land. Det är fruktansvärt att just de blir offer för terrorn.
Han anser att kristna bör ta "helt och hållet avstånd" från våld, som utövas av förment kristna personer eller grupper.
Desta Haregot, pastor för den eritreanska gruppen i Filadelfiaförsamlingen i Stockholm, ser hur terrordåden i Norge skapat fruktan och en känsla av otrygghet hos många.
– Det är på ett sätt en andlig förändring, något som går in i själen. Därför måste vi framför nu be om beskydd av Jesu Kristi blod.

Senaste numret

21 maj 2012

Världen idag är en allkristen tidning som skriver om aktuella händelser i världen ur ett kristet perspektiv. Tidningen ges ut varje måndag, onsdag och fredag.

Papperstidningen Webbtidningen
Stäng loginruta

Logga in till varldenidag.se



Glömt lösenord? | Registrera dig Logga in

Stäng

Du är inloggad

Du är inloggad som . Logga ut

Ändra dina uppgifter

Du har möjlighet att ändra dina kontaktuppgifter, lösenord, m m genom att gå in på din "användarsida". Till min sida