Ingen har någonsin sett Gud. Om vi älskar varandra förblir Gud i oss, och hans kärlek har nått sitt mål i oss.

1 John 4:12

Start > Nyhet | Publicerad: 2011-04-08 00:00

Skiss över bygget. Foto: Gävle kommun

Regeringsrätten sa ja till Pingst i Gävle

Pastorn: "Det är helt klart en trossatsning"

Nu är det klart. Pingstförsamlingen i Gävle får bygga sin nya kyrka i ett bostadsområde nära högskolan.
Nu ska församlingen räkna på hur stor kyrka man har råd med.
- Det är helt klart en trossatsning, säger Sven-Gunnar Hultman, föreståndare i församlingen.

Tomten, som är 15 000 kvadratmeter, fick församlingen av en medlem för en krona.
- Det är en gammal handelsträdgård som han skänkte. Det totala värdet strax över 20 miljoner, säger pastor Sven-Gunnar Hultman, till Världen idag.

Kyrkans byggplaner har pågått ett tag och för ett halvår sedan överklagade grannarna till den nya kyrkan bygget. På torsdagen avslog regeringsrätten formellt överklagandet av den nya detaljplanen.
- De ansåg bland annat att trafiksituationen runt kyrkan blir osäker, men regeringens beslut var väntat. Det handlade mer om när det skulle komma. Vi har fortsatt arbete med byggplanerna i församlingen, säger Sven-Gunnar Hultman, 51, som har varit anställd i kyrkan sedan 1991, från 2005 som församlingens föreståndare.

Den 51-årige pastorn planerar förutom en kyrka på 1500 kvadratmeter, även bostäder, idrottshall och förskola.
- Vi har inte fattat något byggbeslut i församlingen än, vi måste räkna på vad vi har råd med, säger han.

Församlingen har redan nu styckat av bostadsdelen av tomten och sålt den till ett företag som ska bygga lägenheter.
- Vi tänkte bygga själva först men det var svårt att få lån till det. Då sålde vi av de byggrätterna i stället, säger Sven-Gunnar Hultman.

Planer på en sporthall finns också om det finns någon intressent som kan hyra den. Förskola har församlingen redan tillstånd att driva.
- Det handlar mer om den ekonomiska situationen för den, säger han.

Nu väntar en rad beslut som handlar om att församlingens 600 medlemmar får ge sin syn på saken, men Sven-Gunnar Hultman hoppas på att första spadtaget kan tas inom så att bygget kan stå klart tidigast i slutet av nästa år.
- Det är ekonomin som styr. Vi kan bara låna så mycket pengar som vi själva anser att vi har råd med. Det är ett avgörande som vi står inför. Det är helt klart en trossatsning, men det måste ju naturligtvis vara väl förankrad i församlingen på ett bra sätt, säger han.

I väntan på den nya kyrkan firar församlingen gudstjänst i Immanuelskyrkan i stadsdelen Brynäs, då de för en tid sedan lämnat de gamla lokalerna på Söder i Gävle.

Erik Lundström
erik.lundstrom@varldenidag.se

Senaste numret

21 maj 2012

Världen idag är en allkristen tidning som skriver om aktuella händelser i världen ur ett kristet perspektiv. Tidningen ges ut varje måndag, onsdag och fredag.

Papperstidningen Webbtidningen
Stäng loginruta

Logga in till varldenidag.se



Glömt lösenord? | Registrera dig Logga in

Stäng

Du är inloggad

Du är inloggad som . Logga ut

Ändra dina uppgifter

Du har möjlighet att ändra dina kontaktuppgifter, lösenord, m m genom att gå in på din "användarsida". Till min sida