Världen idag

torsdag 02 september
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Startsidan arrow Startsidan arrow Nyheter arrow Solen sken på KD:s familjetåg
2010-05-01 20:39

Solen sken på KD:s familjetåg

På lördagen var det många demonstrationståg som gick med plakat och slagord på landets gator. En uppstickare bland tågen har på senare år blivit Kristdemokraternas manifestation i Uppsala. Foto: Johan Rudén

UPPSALA På lördagen var det många demonstrationståg som gick med plakat och slagord på landets gator.
En uppstickare bland tågen har på senare år varit Kristdemokraternas manifestation i Uppsala.
För sjätte året i rad tågar de för familjens rättigheter.

Det var ett 700-tal personer som slöt upp i KD:s familjetåg som på lördagen gick igenom Uppsala.
Tåget, som  bestod av människor i olika åldrar, startade på Vaxsala torg där senare socialdemokraterna och Thomas Östros höll sitt första maj-firande.
Längst fram gick en blåsorkester som spelade Här kommer Pippi Långstrump, följt av personer med barnvagnar som uppmanades att gå långt fram i tåget.
Världen idag passade på att gå med socialministern och partiledaren Göran Hägglund som sken i kapp med solen.
– Det är trevligt att så många vill markera sitt stöd för att familjer ska bestämma mer. Det här har ju blivit lite av en tradition för oss på första maj, att ta fighten för familjernas utrymme att själva bestämma.

I dag är även socialdemokraternas Thomas Östros på plats i Uppsala. Är du rädd för konkurrensen?

– Nej då, jag tycker det är bra ur demokratisk synvinkel att många människor går ut och manifesterar sin uppfattning.

Vad säger du till den som tycker att frågorna om familjen är förlegade?

– Jag tror att det vi står för är det moderna och det som är välanpassat för vad människor vill ha som framtid. Tid är en bristvara i samhället och då måste vi hitta nya vägar för att skapa utrymme för att föräldrar ska kunna tillbringa mer tid tillsammans med sina barn.

Manifestationen, som lockade många Uppsalabor utmed gatorna, gick inte helt utan motstånd.
När tåget passerat Stora torget möttes tåget av Syndikalisternas första maj-tåg som i en mycket aggressiv ton skrek slagord om homohat till KD-tåget som gick på andra sidan Fyrisån. Bland annat skalderade tåget ”Hacka Hägglund till oblat”. Dock ville ingen i tåget uttala sig i media.
Framme på  St Eriks torg nedanför Domkyrkan samlades ett 1000-tal personer för att lyssna till bland andra KD-ordföranden och Marcus Birro som första maj-talade om familjen.
- Hur kan någonting annat vara viktigare än familjen? Det är fullständigt obegripligt. Det vore egentligen vara förbjudet att skilja sig innan ett barn fyller två år, sa Birro som fick många applåder.
I stället eftersökte han en oskriven lag som reglerar egoism och behovet av att bekräfta oss själva i kärlek.
- Som gammal vänsterman är det sorgligt att se att vänster tycks ha övergivit barnen, familjen och kärleken helt. Allt handlar om hårda fakta som biogas, motorvägar och missriktad könskamp, sa Birro som också ansåg att Katolska kyrkan brustit ”så att det sved in i själen” när det gäller de utsatta barnen.
- Vad det här landet behöver är en gerillarörelse för barnen och kärleken, avslutade Birro.

Vad säger du som gammal vänsterman om att Syndikalisterna skriker att de vill göra Hägglund till oblat?
- Han är en betydligt större och modigare rebell än vad de svartröda anarkisterna är. I minst i sitt tal om verklighetens folk där han vågade ta risken och utmana systemet.
I och med dagen släppte även Kristdemokraterna enligt färsk Sifo-undersökning som visar att det finns ett starkt stöd för vårdnadsbidraget, som partiet nu vill fördubbla till 6000 kronor i månaden. Ett stöd som även diskuterades på scenen av en namnkunnig panel med Marie Söderqvist, Linda Skugge och David Lega under ledning av Sveriges yngsta kommunalråd Ebba Busch.
- Man kan konstatera att många barn ger hög status, sa Marie Söderquist som anser att svenskar är väldigt stola över sina familjer och därför vill bestämma över dem själva.
Linda Skugge, som själv har tre barn, menade att alla människor innerst inne har en inre längtan efter att bestämma själv.
- Men det är väldigt sorgligt att det är så otrendigt bland många storstadsbor att ha barn. De vill ha sina vita soffor och snygga möbler, i deras värld är bananmos det ohippaste som finns.

Vaksala torg var slutdestinationen för Socialdemokraternas förstamaj-tåg där Thomas Östros var dragplåster. Han berättar för Världen idag att polisen meddelat honom att de hade ett större tåg än KD.
– Det känns väl roligt. Hägglund kraftsamlar i Uppsala, men klarar inte att matcha socialdemokraterna i Uppsala.

Hägglund tågar för familjers valfrihet. Vad har de rödgröna att erbjuda familjerna?
– För oss är familjepolitiken väldigt viktig. Den är en oerhört viktig del av att bygga ett gott samhälle. Men vårdnadsbidraget - som är ett bidrag utan att arbeta - är  väldigt omodernt. Det skapar också klyftor och en väldigt skarp segregation.

Erik Lundström
Den här e-postadressen är skyddad från spam bots, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den

 

Kommentarer
Lägg till ny RSS
Dille  - FörlÃ¥telse -och granskning   |2010-05-04 16:43:49
Visst gäller förlåtelsen alla, självfallet även Mona - ja, till och med Christer Pettersson. Men vill någon anförtro en brottsling sina pengar? Och vem anställer en person som inte är ärlig? Det är det som saken gäller. Mona är förlåten, men hon är vårdslös och denna egenskap måste stötas och blötas.
Hon har t ex gått i brudsäng med Ohly, ledare för vänsterpartiet som finansierats och detaljstyrts av den sovjetiska spionorganisationen KGB sedan 1919.
Kan man lita på hennes omdöme i detta fall? Är hennes risktagande förenligt med förnuft och svenska intressen? Har Ohly lurat Mona att äventyra den svenska ekonomi med lättsinniga spenderingar? Tar Mona det där med ekonomi och ansvar för lätt?

Det är en sådan granskning varje ansvarskännande medborgare måste göra om han överväger en röst på det rödgröna blocket?

Och det har inget med förlåtelse att göra.
Max   |2010-05-04 07:44:55
Det säger en hel del när jubel och applåder utbryter när Birro talar om förbud mot skilsmässa.

Kristdemoktrat ernas kärnväljare är föga intresserade av den påstådda valfrihet för barnfamiljer som partiet förspråkar. De är bara intresserade av sin egen moralistiska uppfattning om familjen.

Hägglund pratar vitt och brett om förståelsen för verklighetens folk och kontakten över köksbordet. Sina egna kärnväljare har han helt tappat kontakten med och uppenbarligen inte förstått överhuvudtaget. Det vill ha mer förbud och mindre frihet.
Margaretha WestergÃ¥rd  - Verkligheten   |2010-05-03 15:47:02
Thomas Östros värdesätter inte familjen och alla dess olikheter utan anser - att den som tar hand om sina egna barn inte arbetar - är omodern - skapar klyftor - och segregation. -

Istället sjunger Thomas Östros om att det är "INTERNATIONALEN" som bär lycka åt alla!
ida   |2010-05-03 13:59:31
Att säga att vårdnadsbidraget har starkt stöd är att överdriva något... Värden Idag går väl helt på den debattartikel som publicerades i SvD förmodar jag, där Göran & co påstod att 81 % av väljarna vill ha kvar vårdnadsbidraget. Så var dock frågan inte ställd, utan handlade om hur respondenterna ser på kommunens roll gällande vårdnadsbidraget. Frågan löd: "Ska det vara obligatoriskt eller frivilligt eller förbjudet för kommunerna att erbjuda småbarnsföräldrarna vårdnadsbidrag?" Detta säger INGENTING om respondentens åsikt om vårdnadsbidraget i sig, om man vill nyttja det etc., utan är snarare en styrningsfråga. För övrigt är det väldigt svårt att dra några slutsatser utifrån undersökningen som läsare, eftersom KD inte redovisar hur folk har svarat på varje enskild fråga. Därför bör alla refererande skribenter vara försiktiga innan man påstår att vårdnadsbidraget har ett stort stöd från befolkningen...
per olov nyberg skara   |2010-05-03 10:59:52
GÄLLER BARA FÖRLÅTSEN FÖR VISSA?
GÄLLER DEN INTE MONA VAD GER DETTA FÖR SIGNALLER NÄR KD VILL VARA ETT FAMILJE PARITI NÄR MATS INTE KAN $LÅTA BLI ATT FISKA I GLÖMSKAN HAV EFTER MONA FEL FÖR FEMTON ÅR SEDAN
Harriet Bouvin  - Ã–nsketänkande   |2010-05-03 00:21:22
Tänk i fall den här Birro, som han heter, kunde berätta hur det förbudet skulle tillämpas, om man inte fick skilja sig innan barnet fyllt 2. Vart vänder sig misshandlade föräldrar o misshandlade barn fram tills dess? Den här formen av rörelse befinner sig långt ifrån verkligheten.
Karin Yngman  - Haro - Tid för barn   |2010-05-02 08:35:27
Varför tycker Östros att det är ett arbete att ta hand om andras barn men inte att ta hand om egna? Av vilken anledning är omsorg mindre värd om det är barnets egen förälder som ger den? Alla barn behöver omsorg och har rätt till omsorg. Föräldrarna är de som står barnet närmast och kan ge kvalitativ och personlig omsorg i lugn hemmiljö.

Arbetet med att ta hand om egna barn måste värderas. Läs mer på haro.se
Bästa sorten/Olle     |2010-05-01 23:08:34
Familjen av Bästa sorten!
Skriv kommentar
Namn:
E-post:
 
Webbsida:
Rubrik:

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Utskrift E-post
 
Dela artikeln:
Delicious
Furl it!
Spurl
Simpy
Reddit
blogmarks
YahooMyWeb
feedmelinks
Regler för kommentering

Läs även:

Sök på varldenidag.se