Advertisement

Världen idag

torsdag 02 september
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Startsidan arrow Startsidan arrow Reportage arrow SFI i Rydaholm kritiska till skolverksförslag om ny kursplan
2010-03-01 11:59
Stella Simon, Christer Gustafsson, Adelina Jashari undervisar invandrare om svensk kultur och tradition – något de menar har påverkats mycket av den kristna traditionen. Foto: Jonas Adolfsson
Stella Simon, Christer Gustafsson, Adelina Jashari undervisar invandrare om svensk kultur och tradition – något de menar har påverkats mycket av den kristna traditionen. Foto: Jonas Adolfsson

SFI i Rydaholm kritiska till skolverksförslag om ny kursplan

RYDAHOLM Att Sveriges kristna historia och tradition lyfts fram i skolan är nödvändigt för en lyckad integration.
Det menar lärarna vid SFI (Svenskundervisning för invandrare) i Ryda­holm och sågar Skol­verk­ets förslag till ny kursplan.


I kapprummet hänger ett fotocollage med rubriken ”Barndop”. På bilden syns ett vimmel med glada människor i en kyrka i Sverige.
– Många av dem är elever vid SFI och flera av dem är muslimer, berättar Christer Gustafsson, ansvarig för  SFI i Ryda­holm.
Trots kulturella hinder har man här lyckats skapa en god relation mellan olika invandrargrupper. En viktig nyckel är förståelsen av svensk kultur där även kristen tradition ingår. Det menar läraren Adelina Jashari.
– Om man ska kunna integreras i det svenska samhället är det väldigt viktigt att också förstå den religion som finns här i landet, säger hon.

Adelina Jashari är själv muslim och hon kom till Sverige från Kosovo på 90-talet. Hon är kritisk till Skolverkets förslag att tona ned kristen tradition i grundskolans kursplan för religion.
– Att barnen får denna förståelse är viktigt. Jag är själv muslim men jag bor i Sverige som är ett kristet land. Utan att förstå den kristna traditionen kan det bli svårt för oss invandrare att få jobb och att knyta an till det här landet.
Skeptisk till förslaget är också Christer Gustafsson. Han är själv inte kyrkligt aktiv, men menar att skolan har ett ansvar att ge elever en helhetsbild av svensk kultur och historia.
Så sent som häromdagen berättade Gustafsson för eleverna hur kristendomen kom till Sverige via Ansgar.
– Det vore ju konstigt, måste jag säga, om man skulle låtsas att detta inte hade hänt, säger han och skakar på huvudet.
– Vår uppgift är att ge en bild av Sverige, svenska villkor, svensk kultur och svensk tradition. Det är självklart att kristna högtider som jul och påsk är en del av detta. Att inte ta upp det här hade varit att förtiga en viktig del av verkligheten.

Den svenska kulturförståelse som förmedlas på SFI i Rydaholm har varit mycket effektiv. Det konstaterar läraren Stella Simon. Hon menar att det lett till minskade spänningar mellan invandrargrupper, och att fundamentalistiska tendenser på detta sätt tonats ned.
– När eleverna får en förståelse om Sverige ökar också viljan att komma in i samhället, att börja jobba och att lära sig svenska.

>> BAKGRUND: Skolverkets förslag till ny kursplan i religionskunskap

â–  I det remissförslag till ny kursplan i religion för grundskolan, specialskolan och sameskolan, som Skolverket tidigare presenterat, har kristendomens betydelse tonats ner. Bland annat följande fraser:
”En förståelse av det svenska samhället och dess värderingar fördjupas genom kunskaper om de kristna traditioner som dominerat i Sverige...”
”...Det svenska samhället är starkt influerat av kristendomen i värde- och normsystem, lagstiftning och rättssystem, kultur och traditioner. En viktig grund för denna förståelse är kunskaper om Bibeln och kyrkoåret...”
â–  Utbildningsminister Jan Björklund har i en första kommentar till förslaget slagit fast att tonvikten på kristendomens särskilda betydelse måste gälla även i fortsättningen.
â–  Regeringen kommer att besluta om de nya kursplanerna under våren.


Jonas Adolfsson
Den här e-postadressen är skyddad från spam bots, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den

Läs mer om SFI i Rydaholm:

Image Tryckta utgåvan: Rydaholm - en modell för integration
Kommentarer
Lägg till ny RSS
Skriv kommentar
Namn:
E-post:
 
Webbsida:
Rubrik:

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Utskrift E-post
 
Dela artikeln:
Delicious
Furl it!
Spurl
Simpy
Reddit
blogmarks
YahooMyWeb
feedmelinks

Sök på varldenidag.se