Världen idag

torsdag 02 september
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Startsidan arrow Startsidan arrow Nyheter arrow MP ökar tryck för sprututbyte
2010-02-09 11:58

MP ökar tryck för sprututbyte

Planerna på sprututbyte för narkomaner måste gå snabbare.
Det anser Miljöpartiet i Stockholm som nu pressar den moderata majoriteten att agera.


Uppmaningen framförs i en skrivelse till Ulf Kristerson (M) socialborgarråd i kommunstyrelsen.
- Jag vill se en tidsplan snarast för hur staden kommer att arbeta med den här frågan, så vi inte förlorar tid. Det handlar om att värna liv och hälsa för alla de missbrukare som kan undvika att smittas av HIV och hepatit, säger MP:s gruppledare Stefan Nilsson i ett pressmeddelande.
Miljöpartiet drev frågan om sprututbytesprogram i sitt budgetförslag för 2008. Moderaterna gick med på att utreda frågan. Utredningen som gjorts av Stockholms stad och landstinget gemensamt har föreslagit försök med sprututbyte.
Frågan om nyttan med sprututbyte är mycket omtvistad. Men Stefan Nilsson (MP) tror på idén och anser att Stockholm stad snarast ska inleda försöksverksamhet.
- Det praktiska arbetet med sprututbyte leder till ökad kontakt med missbrukarna, vilket också kommer att ge större möjligheter till behandling mot missbruket, säger han.
VID
Kommentarer
Lägg till ny RSS
Skriv kommentar
Namn:
E-post:
 
Webbsida:
Rubrik:

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Utskrift E-post
 
Dela artikeln:
Delicious
Furl it!
Spurl
Simpy
Reddit
blogmarks
YahooMyWeb
feedmelinks
Regler för kommentering

Läs även:

Sök på varldenidag.se