Världen idag

torsdag 02 september
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Startsidan arrow Startsidan arrow Opinion arrow Debatt: Profeter finns – men vill vi höra?
2010-02-01 08:39

Debatt: Profeter finns – men vill vi höra?

Från ledarhåll inom de kristna samfunden eller i ledarartiklar i de kristna tidningarna, efterlyser man då och då profeter i Sverige. När de träder fram, menar man, så kommer den kristna tron i landet att gå en renässans till mötes.
Den efterlängtade ”väckelsen” är då här. Men när Gud låter profeter uppstå i Sverige, då kommer dessa bröder och systrar att i avgörande mening ha samma budskap som profeter på Apostlagärningarnas tid och som i hela den gångna väckelsehistorien.

Det blir inga profeter som förkunnar liberalteologi och bibelrelativism. Nej, de kommer att kännas igen som budbärare från Gud genom att vara i takt med hans ord och genom att vara uppfyllda av helig Ande.
När man från ledande samfundshåll i dag tittar efter profeter, då är det tyvärr inte bibeltroende män eller kvinnor man har för ögonen. För dessa uppfattas för radikala och fundamentalistiska, och anses inte vara tillräckligt ekumeniskt inriktade eller samhällstillvända. De blir inte godtagna eftersom de stiger fram från fel håll och på fel sätt. Därför fortsätter man att fråga efter profeter, fast de redan finns ibland oss.
Det nybildade nätverket ”Klassisk baptism och kristen tro”, ser jag som en kristen profetrörelse i Sverige just nu. I alla fall för mig är företrädarna för detta nätverk ett underbart bönesvar. Men jag har heller inte svårt att se hur flera kristna personer och tankesmedjor med profetisk skärpa står upp för sann kristen väckelse i vårt land i dag. I detta hör jag hemma!

Sigvard Svärd
pingstpastor, Älvängen
Kommentarer
Lägg till ny RSS
Laila Hukari  - Guds profeter?   |2010-03-07 16:43:13
Profetior i Bibeln är inte de det viktigaste för en kristen?
Till exempel:
1 Tess.5:3 :"Närhelst de säger fred och säkerhet, då skall i ett nu plötslig undergång komma över dem, liksom födslovåndan över en havande kvinna, och de skall på inga villkor komma undan".
Vem kan förklara vilka detta gäller?
Pär-Ola Malm  - Till Laila Hukari   |2010-02-03 15:39:21
Ords 29:18
Där profetia inte finns, där blir folket tygellöst, men säll är den som håller lagen.
Laila Hukari  - Satan förblindar som aldrig förr   |2010-02-02 22:12:04
Det märks på alla sätt inom de religiösa leden, främst kristenheten.
De har ej uppmärksammat att Jesus visade oss vem som är den ende sanne Guden, och uppenbarade sin himmelske Faders namn för de utvalda efterföljarna
detta beskrivs i hans innerliga bön till Gud i Johannes kap.17.
Den bönen visar även klart och tydligt hur de kristna på jorden är förenade med
Jesus och Gud till ETT.
Var finns denna enade kristna gemenskap
på hela jorden idag, som Jesus är huvud för?
Vill bara väcka till förnyade tankar, det. finns bara en smal väg som leder till det eviga livet.
Det behövs inga profeter för att fökunna
Guds budskap till människorna idag,
änglarna är i full verksamhet i att bistå Guds folk i sitt sökande efter Jesu får.
Jesus skulle skilja fåren från getterna de som är andligt blida kan inte märka denna
verksamhet, ÖVERALLT!
TB  - Profet   |2010-02-02 20:49:03
Glöm inte Åke Green. Plötsligt började stora delar av pingsts pastorskår att stamma och dementera. De visste PRECIS hur man skulle predika detta budskap - fast med alla orden rätt.
Jag väntar fortfarande på att få höra dessa "perfekta" predikningar...
Snacka om att kasta sten på profeter.
Pär-Ola Malm  - David Wilkersson blir heller inte efterfrågad   |2010-02-01 13:09:44
Den som känner lite´ av och om David Wilkersson och dennes profetiska budskap för cirka 30 - 40 år sedan och ser hur det exakt har inträffat, borde kanske lyssna mer till honom. "Googla" gärna David Wilkersson. Det ligger många predikningar av honom från hans kyrka, Times Square Church i USA.
Sanna profeter är inte önskvärda. Skulle Jesus själv bli insläppt till att predika i våra kyrkor?
AME  - 2 profeter   |2010-02-01 12:08:08
Sverige har haft tva stora profeter under 1900 talet Finnmarksfiskaren Anton Johansson som i likhet med en pingstpastor (minns ej namnet) har beskrivit i detalj det stundande stora kriget i Europa....
anda minns knappt nagon dessa tva stora maen....for vem vill veta av profetiorna ?? men om nagon ny profet skulle uppsta i Sverige...kan han som alla profeter "avstaemmas" mot dels vara tva tidigare profeter, samt naturligtvis mot Uppenbarelseboken som ar den grundlaeggande texten i dessa sammanhang (samt Jesu ord om den sista tiden)
nej profeter och profetior ar vaeldigt besvaerliga......dom inkraektar pa vara personliga planer och preferenser !!!
Sorner  - Så sant   |2010-02-01 09:54:06
Det är väl därför Jonas Gardell (som "modern" profet) accepteras i den svenska liberala kyrkan.
Skriv kommentar
Namn:
E-post:
 
Webbsida:
Rubrik:

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Utskrift E-post
 
Dela artikeln:
Delicious
Furl it!
Spurl
Simpy
Reddit
blogmarks
YahooMyWeb
feedmelinks

Läs även:

Sök på varldenidag.se