|
2009-11-25 00:30 |
Ja till homoäktenskap splittrar Missionskyrkan |
Synen på homovigslar delar Svenska missionskyrkan ända upp i högsta ledningen.
– För mig var det viktigt att markera mot det här, säger Bertil Svensson, chef för samfundets yttre mission.
Inför beslutet om homovigslar har Bertil Svensson, som i rang står närmast under missionsföreståndaren, haft i uppdrag att granska hur systerkyrkorna i Afrika, Latinamerika och USA ser på frågan.
– De har uttryckt en entydigt negativ syn på homoäktenskap och har vädjat till oss i Sverige att inte ta det här beslutet, säger han till Världen idag.
Trots att Bertil Svensson är tjänsteman tilläts han göra en egen reservation i beslutsprotokollet. Han är mycket bekymrad och tvår sina händer inför beslutet.
– Jag har markerat tydligt och nu kan jag inte ta ansvar för vad som händer med vår relation till systerkyrkorna. Om något skulle hända, har jag ryggen fri. Dessutom är det viktigt för systerkyrkorna att veta åtminstone var de har mig, för deras trygghet.
Ute från landet kritiseras beslutet som ett flagrant avsteg från bibliska värderingar.
Kyrkostyrelsens ordförande Ulf Hållmarker vill inte kommentera kritiken utan pekar på frågans komplexitet.
– Våra systerkyrkor ute i världen, liksom många andra kyrkor, har en grundsyn att vigsel sker mellan man och kvinna. Samtidigt har riksdagen beslutat att samkönade par ska ha rätt att vigas.
–Vi har därmed hamnat i en brytpunkt mellan det statliga beslutet och en del andra kyrkors hållning, säger han.
Ser du någon risk för att ni med det här beslutet splittrar samfundet?
– Jag tror att det kan få negativa effekter för samfundet, att vissa människor inte längre känner sig hemma. Men så hade det blivit, oavsett vilket beslut vi tagit.
För vems skull gör ni den här förändringen?
– För att skapa den tydlighet som behövs med den nya lagstiftningen. En möjlighet hade varit att avstå vigselrätt och skapa andra kyrkliga välsignelseakter för alla typer av par. Som kongregationalistiskt samfund kan varje lokal församling välja om man vill viga eller avstå.
Jonas Adolfsson
Den här e-postadressen är skyddad från spam bots, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den
Vigselbeslut får hård kritik
|
|
|