Advertisement

Världen idag

torsdag 09 september
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Startsidan arrow Startsidan arrow Opinion arrow Debatt arrow Homoäktenskap i strid med kyrkoordningen
2009-11-16 09:17

Homoäktenskap i strid med kyrkoordningen

Enligt Bibeln, Guds ord, är äktenskapet mellan en man och en kvinna. Numera hävdar man att det även omfattar samkönade par. Hur kan man inom Svenska kyrkan godta detta?
Gäller inte Guds ord i dag? Bara för att en minoritet homosexuella talar högljutt om sin rätt, faller man till föga och accepterar könsneutrala äktenskap.

Hur kan en minoritet råda över en majoritet? Vart har då demokratin tagit vägen?
I kyrkoordningen för Svenska kyrkan, kapitel 1, paragraf 1, står följande:
”Svenska kyrkans tro, bekännelse och lära, som gestaltas i gudstjänst och liv, är grundad i ’Guds heliga ord’, såsom det är givet i Gamla och Nya testamentets profetiska och apostoliska skrifter”.
I inledningen av 23:e kapitlet, står det: ”Genom vigseln förenas kvinnan och mannen i äktenskapet”. Alltså är äktenskapet mellan en man och en kvinna.

Nu menar jag inte att på detta sätt fördöma den homosexuella människan som sådan.
Hon är skapad av Gud och står under hans kärlek, nåd och välsignelse, som alla andra. Det är den ”homosexuella gärningen” som är synden i det hela.
På profeten Jeremias tid, 600 f.Kr., hade man homosexuella fester i templet. När får vi som lever i det 21:a århundradet e. Kr. uppleva homosexuella fester i Svenska kyrkan?

Som försvar till sitt handlande, hänvisar kyrkan till Galaterbrevet kap. 5, vers 14, som säger att man ska älska sin nästa som sig själv.
Javisst ska man det. Men det har ju ingenting med vare sig sexualitet eller äktenskap att göra.
Ska Sverige bli ett ”Sodom och Gomorra”?

Georg Adolphi
Västerås
Kommentarer
Lägg till ny RSS
HI  - Guds kärleksfulla skyddsmurar och sex   |2009-11-17 21:09:41
Jämför man olika översättningar av bibeln och på olika språk så ser man att man tyvärr inte märker lika klart i svenska biblar att man inte kan ha Guds rike inombords om man har sex utanför äktenskapet, oavsett HUR. Detta predikas av invandrarpastorer men jag har alddrig hört en svensk pastor predika detta. Omgifte tillåts "på grund av era hårda hjärtan" men är inte det optimala. Det står att man ska försonas. Guds Rike består av inre frid, glädje i den Heliga Anden och rättfärdighet enligt Paulus.
Jan Stepán  - Kristna kyrkor är inte alltid kristna   |2009-11-17 20:26:00
Harriet, när kyrkorna syndar vad gäller syndigt omgifte (en komplicerad fråga, i vissa fall är omgifte tillåtet), då kan det inte innebära frihet att synda genom utövande homosexualitet. Den ena grova synden kan ju inte rättfärdiga en annan synd, grövre ändå. Är du öppen att ta till dig Guds sanning under förutsättning att även du håller Bibeln för Guds ord? "Kristna" kyrkor är inte alltid kristna
Frihet  - Fiffel   |2009-11-17 17:23:57
Numera följer man inte "Guds heliga ord", så som det påstås i Kyrkoordningen!
För i 23. kapitlet har man bytt ut " ... förenas kvinnan och mannen i äktenskapet" till " ...förenas två personer ...".
Var står detta i Bibeln? Och var förekommer detta i traditionen?
HARRIET BOUVIN  - Silas mygg och sväljs kameler?   |2009-11-17 01:21:24
Varför bekymrar du dig inte lika mycket över förbudet mot omgifte? Skulle det vara mer acceptabelt? För varför uttalar sig i så fall Jesus strängare emot de som gifter om sig av annan orsaks skull än otukt? Och nog finns det väl betydligt fler omgifta personer i kyrkorna än det finns antalet homosexuella i hela samhället? Nej, bästa herr artikelförfattare, den mattematiken håller inte, att låta sig förfäras över en liten minoritet, när samtidigt församlingar och dess medlemmar accepterar att bryta emot andra betydligt strängare förbud i Bibeln! Jag skulle skämmas att lyfta fram något så uppenbart och sedan samtidigt inte klara av att bemöta de motargument som följer. Kyrkan har tigit allt för länge om det här nu.
AME  - Ska Sverige bli ett ”Sodom och Gomorra”?   |2009-11-16 22:12:49
fragan har vael fel premiss!! och fel tempus? se er inte om nar ni flyr !!
Jan Stepan  - Orden om kärlek missbrukas ofta   |2009-11-16 21:53:03
Stå bara frimodigt och fast på Ordet som du gör. Kärleksbudet missbrukas och förvrängs kolossalt när synden döps om till kärlek, när man menar att det är kärlek att uppmuntra sin nästa som genom syndens tvång har hög fart mot förtappelsen. Vi kan inte älska vår nästa genom att sluta fred med Djävulen och vara snälla medströms utslätade "kärleksfulla". Vi måste våga stå för Guds ord.
Skriv kommentar
Namn:
E-post:
 
Webbsida:
Rubrik:

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Utskrift E-post
 
Dela artikeln:
Delicious
Furl it!
Spurl
Simpy
Reddit
blogmarks
YahooMyWeb
feedmelinks

Sök på varldenidag.se