Advertisement

Världen idag

torsdag 02 september
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Startsidan arrow Startsidan arrow Opinion arrow Abort är alltid ett utsläckande av mänskligt liv
2009-11-16 08:44

Abort är alltid ett utsläckande av mänskligt liv

Med jämna mellanrum, med sakliga argument och med sorg i rösten, måste vi upprepa det som är och förblir ovillkorligt sant. Abort är att utsläcka en människas liv. Abort är att medvetet döda en oskyldig människa. Det är en mycket allvarlig synd, en synd som i alla tider kall­ats för dödssynd, det vill säga den skiljer mig från Gud.
För att undvika allt detta har samhället, myndigheter och opinionsbildare skapat ett nytt språk och förändrat definitionen av gamla begrepp. Det är en klassisk metod som i alla tider använts för att förvirra och manipulera åhörare. Helt plötsligt betyder saker något helt annat. Definitionen av vem som är en människa, när man blir en männi­ska och när det mänskliga livet egentligen uppstår har i grund­en förändrats.
Abortförespråkare tycker inte om att vi hävdar att livet uppstår vid konceptionen. Man ser fostret som en näst intill livlös, neutral cellklump och inte som en fullgod människa. Det är en fullgod männi­ska, om än inte fullt utvecklad. Att förneka livets början underlättar beslutsprocessen att välja bort de liv man inte önskar ska få leva.

Man säger att valet måste få vara fritt och glömmer då att valet redan gjordes, när den akt ägde rum som förenade ägg och sperma med varandra. Där gjordes valet och liv uppstod. Detta liv äger vi inte rätt att utsläcka.
Ändå sker det dagligen – och hundratusentals, miljoner, ja hundratals miljoner ofödda människor har på detta sätt dödats i modern tid. Aposteln Johannes säger att ingen mördare har evigt liv i sig,
1 Joh. 3:15. Den kultur som ägnar sig åt detta systematiska dödande, eller ger sitt medgivande till det, kan inte automatiskt göra anspråk på det eviga livet, utan betjänar i stället dödens rike, helvetet.
Vi har fått, för att använda ett känt uttryck, en dödens kultur. Resultatet av detta, de tragiska konsekvenserna och Guds dom över en sådan kultur och över oss alla som på olika sätt deltagit, komm­er att bli allvarligare än vi anar. Det kan mycket väl leda till, om vi inte omvänder oss, vår civilisations sönderfall och undergång.

Om vi inte reagerar kraftfullt, sviker vi alla de barn som aldrig fick möjligheten att leva. Vi sviker också alla dessa som av olika skäl begått abort och som i dag plågas av ett ont samvete. Om de i stället får hjälp att se, ångra och bekänna den synd som abort verkligen är, finns fullständig förlåtelse i Jesus Kristus och upprättelse, befrielse och ett nytt liv.
Vår tystnad och våra lama ursäkter i denna fråga är ett skamligt svek mot miljontals människor och något vi aldrig kan förklara bort inför den Gud som har skapat oss och en dag ska döma oss alla.

Ulf Ekman
huvudpastor, församlingen Livets ord i Uppsala
Kommentarer
Lägg till ny RSS
SmÃ¥länning  - Tack Ulf!   |2009-11-20 01:00:53
Abort är att döda ett barn och detta får aldrig förtigas. Tack för att du vågar tala om den sanning alltför få andra religiösa ledare i vårt land vågar tala om.
Dajo  - Tack Ulf!   |2009-11-19 20:21:29
Härligt att Ulf vågar säga som det är, i ett samhälle där normlösheten råder. Vi kristna får aldrig sluta kämpa för de ofödda barnen som inte själva kan föra sin talan.
AME  - korrektion !   |2009-11-19 09:56:42
vid kontroll av linken visade det sig att sa haer skulle den presenterats:
(det finns manga flera pa naetet)
kopiera och klistra...

http://feminists forlife.org/
ida  - Kvinnoförnedrande var förnamnet   |2009-11-18 21:03:07
Vilka kommentarer som återges här!!! Är det på skämt??? I ett sekulariserat Sverige 2009?! Och Ulf Ekmans åsikter än! Jag vet ärligt talat inte om jag ska skratta eller gråta åt hans kvinnoförnedrande syn. Likställa kvinnor vid dumma får, som skulle göra abort för att de inte hittat gud?! Jag känner mig kränkt å alla kvinnors vägnar. Eller Stefan Pehrson som menar att kvinnans kropp blir bekräftad via en graviditet efter sexuellt umgänge! Vi kan väl lika gärna avskaffa kvinnors rösträtt, ge männen rätten att aga sin hustru och avskaffa arvsrätten när vi ändå rör oss i dessa sjuka perversioner som att kvinnor skulle ha mänskliga rättigheter och rätten att besluta över sin egen kropp. Va?

Visste ni att det dör 500 000 kvinnor i graviditetsrelaterade orsaker varje år? Att den främsta dödsorsaken för 15-19 åringar i utvecklingsländerna är graviditetsrelaterade? Varje timme dör 8 kvinnor till följd av osäkra aborter. Det är över 70 000 kvinnor per år. Och ni vill alltså införa än mer restriktiva regler, trots att det skulle leda till många fler dödsfall i världen? Vem kallar ni för mördare? Vakna upp, det är 2009, och ta in det faktum att alla graviditeter inte är önskade, och att kvinnor kommer fortsätta göra abort. Med eller utan någon annans tillåtelse.
S-E Sköld  - Bristsjukdomar i samhällskroppen   |2009-11-18 16:33:17
Guds församlings uppgift är att förkunna Guds Ords sanningar "där nu mörker råder", d.v.s. ute i samhället, i folkhavet: men på den punkten har församlingen gravt svikit vårt folk: därför råder mörkret i så stor omfattning, att inte ens kristna inser vad som sker. T.ex. vad det innebär att "utgjuta oskyligas blod".

Det är bristen på salt och bristen på ljus, och som ju skall utgå från Guds församling och dess förkunnare, som förklarar tillståndet i vårt land.

Skyll aldrig mörkret på mörkret, utan på frånvaron av ljus och skyll inte heller förruttnelsen för förruttnelsen, utan på frånvaron av salt:

d.v.s. på en tydlig kristenhet, som talar Guds Ord till vårt folk. Gud själv försvarar sedan Sitt Ord, vakar över det.
Stefan Pehrson  - Bekräftas inte kvinnans kropp?   |2009-11-18 09:11:53
Harriet Bouvin, bekräftas inte kvinnans kropp genom graviditet efter sexuellt umgänge med en man?
AME  - Alls icke bara maen i debatten...   |2009-11-18 08:23:23
Svar nej! det finns massor av kvinnor som inte vill ha license att doda; bla den kvinna som ar "Roe" i Roe vs Wade dvs den raettsak som Hogsta Domstolen i USA avgjorde 1973 och som ar den lag som den fria aborten i USA grundar sig pa.
"Roe" ar abortmotstandare och djupt fortvivlad att hon var delaktig i denna lags tillkommelse..samt haer en adress till en kvinno organisation mot aborter:
http://www.feminists forlife.org/news/commonw.htm
Lililth  - Abort = barnamord = förkastligt?   |2009-11-17 19:20:19
Efter att ha studerat Gamla Testamentet har jag svårt att förstå denna indignation. Abraham hade, vad jag kan se, inget problem med att mörda sin son och till på köpet, på uppdrag av Gud! Tillåt mig upprepa min ofta ställda fråga: När är Bibeln Guds heliga ord och när är den det inte? Och vem har Guds tillåtelse att välja bort obehagliga avsnitt? Om Gud idag skulle vilja något annat än det han redogjort för i GT och NT, så hade han väl skrivit en ny Bibel. Eller?
HARRIET BOUVIN  - Finns det bara män i abortdebatten?   |2009-11-17 01:25:33
Hur kommer det sig att det bara verkar vara män som kämpar i den här frågan? En o annan kvinna hörs ibland med de är försumligt få. Vad beror det här på? Tycker inte kvinnorna att det är en fråga som engagerar dem och vilka intressen är det som männen tycks bevaka, om kvinnor föder i stället för att göra abort?
AME  - "Quiet no more !!!!!"   |2009-11-16 22:09:05
"Man säger att valet måste få vara fritt och glömmer då att valet redan gjordes, när den akt ägde rum som förenade ägg och sperma med varandra. Där gjordes valet och liv uppstod."
Precis ! och naer aborter fordoms och forbjuds kommer detta att klarlaeggas pa ett naturligt vis...daeri ligger tragedin
att vi numera alltmer avskaffat denna centrala moraliska punkt i detta sammanhang. Sexuella reletioner hor hemma i aktenskapet. Vi MASTE vrida tiden tillbaka till det vaegskael dar vi gick fel !! Bojkotta allt vald och allt sex pa TV o film !! Gor er roest hord !!
over 50 miljoner amerikaner har dodats i abortingrepp sedan 1973...!! ofattbart !
-end abortion NOW.!
AME  - Jens o   |2009-11-16 21:59:29
Du talar om tva olika saker
det ena ar teknik det andra ar moral
hall i saer begreppen !! dom ar INTE jamnstaellda !!
Owe  - Sakligt rätt räcker inte!   |2009-11-16 21:12:57
Hur olika samhällen väljer att hantera mänskliga tillkortakommanden kan vi bara komma åt den politiska vägen. I församlingen har vi helt andra vägar som själavård och bikt. I en värld utan Gud kommer alltid abortmotståndet att se känslokallt och råbarkat ut.
Samhället behöver aborterna för att hålla nere oönskade graviditeter. Många politiker ser nog aborter som en tillgång för att slippa ansvaret för ännu fler svåra familjesituationer. Kommunerna klarar knappt av skolgången för de barn som nu har det svårt.
Så låt oss sikta in oss på att stödja dem som vacklar, trösta dem som gråter, be för dem som saknar tro. Ulf Ekman har rätt i sak, men det räcker inte.
Per Olofsson  - samma andemakt   |2009-11-16 17:30:09
Jer 19:5 och byggt baalshöjder för att bränna upp sina barn i eld till brännoffer åt Baal, fastän jag aldrig har befallt eller talat om eller ens tänkt mig något sådant.

Det är samma andemakt som i för flera tusen år sedan..
morgan  - nej till abortturism   |2009-11-16 16:22:22
man kan inte göra som ekman gör säga att man är mot abort. samtidigt propagera för ett parti i totalt förfall. kd alla som röstar på dom stödjer deras abort turism o får blod på sina händer. vad ekman borde göra om han skall va trovärdig uppmana sina medlemmar att bojkotta kd tills dom ändrar sig. nu finns bara sd för oss bibelkristna
Jens O  - Dubbelmoral?   |2009-11-16 13:27:45
Om ni vill bli trovärdiga i abortfrågan kanske ni skulle kunna fundera på att sluta motarbeta sexualupplysning och preventivmedelsrådgivning i skolorna...
Anders Bylander  - De godas tystnad     |2009-11-16 12:07:36
Den som inser sanningen måste också börja tala den. Tyvärr är det mycket för få som vågar motsätta sig det politiska nyspråk som förvränger verkligheten. En kristenhet på fötter skulle lösa problemet, men de sitter i stället och sover på konferenser där te tongivande i själva verket spelar på politikens villkor. Vem vågar säga: Nu får det vara nog?
AME  - Agera NU !!   |2009-11-16 10:37:52
"Vår tystnad och våra lama ursäkter i denna fråga är ett skamligt svek mot miljontals människor och något vi aldrig kan förklara bort inför den Gud som har skapat oss och en dag ska döma oss alla"
Jag kunde inte sagt det baettre sjaelv !!
sa jag avstar ....End abortion NOW !!
Stefan Pehrson  - Kvinnans kropp bekräftas genom havandeskap   |2009-11-16 09:07:53
Man brukar hänvisa till "kvinnans rätt till sin kropp". Men kvinnans kropp är sådan att hon blir gravid vid umgänge med en man. Kvinnans kropp bekräftas genom havandeskapet, inte tvärtom.
Däremot dödas självfallet en annan kropp genom abort.
Skriv kommentar
Namn:
E-post:
 
Webbsida:
Rubrik:

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Utskrift E-post
 
Dela artikeln:
Delicious
Furl it!
Spurl
Simpy
Reddit
blogmarks
YahooMyWeb
feedmelinks

Läs även:

Sök på varldenidag.se