Advertisement

Världen idag

torsdag 02 september
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Startsidan arrow Startsidan arrow Nyheter arrow Kristna världen arrow Stefan Swärd slutar som EFK-ordförande
2009-11-06 06:00

Stefan Swärd slutar som EFK-ordförande

Samfundsledaren Stefan Swärd avgår nästa år. Istället som ordförande för Evangeliska frikyrkan kommer han att ägna mer tid åt församlingsarbete och att debattera samhällsfrågor. Foto: A.C.F. StockholmNyblivne pastorn i Elimkyrkan, i Stockholm, Stefan Swärd, avgår nästa år som ordförande för Evangeliska frikyrkan (EFK). Istället ska han satsa mer på det lokala församlingsarbetet och fortsätta som kristen samhällsdebattör.

– Jag har varit engagerad i EFK:s styrelse sedan 1994 och ordförande sedan 2002. Jag kände att det är lagom att avgå nu, berättar Stefan Swärd för Världen idag.
Sedan början av oktober är han teampastor i Elimkyrkan, i Stockholm. Vid sidan om detta är han även ordförande för tankesmedjan Claphaminstitutet och arbetar som näringslivskonsult.
– Min huvudpassion är församlingstillväxt och församlingsgrundande samt att jobba med media som kristen samhällsdebattör. Jag vill renodla mer där jag kan bidra. Vi befinner oss i ett avgörande läge som svensk frikyrklighet. Vi måste fokusera på att få församlingar att växa, nå ut och vinna människor. Det är en överlevnadsfråga för svensk kristenhet, säger han.

Under sensommaren hotade Stefan Swärd att avgå med omedelbar verkan sedan det hade kommit till hans kännedom att engagemanget som debattör och uttalanden i teologiska frågor sågs som ett problem. Detta uppdagades i en bloggdiskussion med rektorn för samfundets teologiska utbildning, i Örebro, Pekka Mellergård, som hade hört bland annat pastorer, Frizon-profiler och chefer för EFK:s skolor uttrycka detta. Men enligt Swärd finns det inget i den händelsen som ligger till grund för hans beslut att nu avgå.
– Jag har ett ganska brett stöd inom EFK. Jag har inte mött någon som är glad över att jag ska sluta. Däremot finns det några som tycker att jag har varit för högljudd, men jag har alltid haft fullt stöd av styrelsen.

EFK:s missionsdirektor Anders Blåberg säger att han förstår Swärds bevekelsegrunder att inte ställa upp för omval som ordförande vid samfundets kongress i maj 2010.
– Stefan har gjort en strålande insats under sin långa period i styrelsen. Han har varit en god vän, medarbetare och ordförande. Han har lyft fram och drivit på nyckelfrågor om församlingstillväxt på ett förtjänstfullt sätt. Stefan informerade oss i god tid och valberedningen ska börja arbeta med att hitta ordförandeämnen antingen via redan existerande styrelseledamöter eller nya, säger han.

Jacob Rudolfsson
Den här e-postadressen är skyddad från spam bots, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den

Kommentarer
Lägg till ny RSS
Daniel Forslund  - Swärds avgÃ¥ng en stor förlust för EFK     |2009-11-06 11:26:04
Det är bara att konstatera att EFK förlorar en viktig röst i både bloggsfären och kristenheten i övrigt. Pastor Swärd har tveklöst varit en frisk fläkt bland ofta intetsägande kollegor i andra samfund. Han besitter den idag ovanliga egenskapen bland kyrkans folk att våga ha en uppfattning och stå för den.

/Daniel (MyTwocents - Aletheia.se)
Skriv kommentar
Namn:
E-post:
 
Webbsida:
Rubrik:

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Utskrift E-post
 
Dela artikeln:
Delicious
Furl it!
Spurl
Simpy
Reddit
blogmarks
YahooMyWeb
feedmelinks
Regler för kommentering

Läs även:

Sök på varldenidag.se