Advertisement

Världen idag

måndag 06 september
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Startsidan arrow Startsidan arrow Opinion arrow Debatt arrow Naivt att tro att era röster gör skillnad
2009-09-18 00:00

Naivt att tro att era röster gör skillnad

”Frikyrkliga väljare röstar mer i kyrkovalet än övriga medlemmar i Svenska kyrkan”, avslöjar en färsk undersökning i Dagen.
För mig, som katolik, är det obegripligt att ni protestanter vill bygga upp Svenska kyrkan, dess biskopar och präster med era skattepengar.
Jag får det inte att gå ihop. Det är en pedagogisk uppgift för era ledare att förklara varför man ska finansiera Svenska kyrkan, samtidigt som ni anklagar densamma för allehanda villoläror. Det är både aningslöst och naivt att tro era röster ger ett avgörande inflytande. Under 2000-talet har utvecklingen i stället gått i motsatt riktning och era röster har inte gjort någon skillnad.

Det enda trovärdiga och etiska vore om ni röstar med fötterna genom ett massivt utträde. Ni kan ju alltid återvända till Svenska kyrkan om den ändrar sig i centrala lärofrågor.
Under tiden kan ni öka givandet till era egna församlingar genom de skattepengar som ni sparar.
Vad skulle Martin Luther ha gjort?

Johannes Forsblom
Strängnäs
Kommentarer
Lägg till ny RSS
Anders Bylander  - Mycket bra rutet!   |2009-09-18 09:19:31
Bertil Gärtner säger i sin blogg att han skulle ha gett sig av för länge sen, om det inte varit Gud som placerat honom i Svenska kyrkan. Gott, som kapten på skutan bör man kanske lämna som siste man, och inte glömma att kyrkan stod för en rimlig kristendom för bara fyrtio-femtio år sedan. Men när man som lekman eller vanlig präst har skådat kyrkans förfall inifrån är det sämsta man kan göra att stanna kvar. Det är en ohållbar pedagogik.
www.bylander.biz
Skriv kommentar
Namn:
E-post:
 
Webbsida:
Rubrik:

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Utskrift E-post
 
Dela artikeln:
Delicious
Furl it!
Spurl
Simpy
Reddit
blogmarks
YahooMyWeb
feedmelinks

Sök på varldenidag.se