Advertisement

Världen idag

torsdag 09 september
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Startsidan arrow Startsidan arrow Nyheter arrow Kristna världen arrow ”Vi tänker be för Sverige”
2009-02-25 10:47

Simon Ådahl. Foto: Privat”Vi tänker be
för Sverige”

Simon Ådahl deltar i lördagens stora bönenatt för Jesusmanifestationen

Vårens Jesusmanifestation och landets framtid står i fokus vid lördagens bönenatt i Stockholms Citykyrka.
– Jag längtar efter ett förvandlat Sverige, säger sångaren Simon Ådahl, som deltar i bönenatten.


Förutom manifestationen den 2 maj ska man be för satsningen ”48 timmar på plattan” – två dygn av evangelisation som föregår manifestationen.
Simon Ådahl betonar att den ekonomiska krisen gör vårens satsning extra angelägen.
– Jag tror att krisen kommer att fördjupas och vi kommer att få se människor bokstavligt gå under. Detta är absolut inget att glädjas åt, men detta är en grogrund för väckelse i vårt land.
– Och om det är någon gång vi ska synas inför nationen så är det nu, säger Simon Ådahl.

Hans omtyckta låt ”Jag tänker be för Sverige” blir lite av ett tema för lördagens bönenatt. Låten beskriver skilsmässorna, fallskärms­avtalen, hemlösheten och den ofta slumrande kyrkan i dagens Sverige. Och låten har fått ett varmt mottagande, även från lite oväntat håll.
– Många föräldrar har hört av sig och berättat hur deras barn, fem, sex och sju år gamla, fastnat för låten. En förälder berättade att deras sexåring hade spelat låten om och om igen under en hel dag, berättar Ådahl lite förundrad.

– Jag har ju aldrig skrivit några sånger som berört barn, säger han. Det är nog det tydliga bildspråket i låten och det faktum att det handlar om barnets framtid som gör att barnen berörs så starkt.

Simon Ådahl är djupt berörd och manar allvarligt svensk kristenhet att vakna till.
Lördagens bönenatt i Stock­holms City­kyrka startar vid 19 och pågår in på småtimmarna, kanske till 3-tiden på söndagsmorgonen.
Alla som längtar efter en förändring i landet är välkomna, framhåller Simon Ådahl.
– Vi kommer att träda inför tronen tillsammans, för att be, och kanske gråta. Vi ska be om Guds nåd och förbarmande över vårt land.
Bönenatten är ett led i den pågående bön- och fastestafetten inför vårens Jesusmanifestation.

Jonas Adolfsson
Den här e-postadressen är skyddad från spam bots, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den

Läs även i vår tryckta utgåva:
fyrkant.gif Efterlysning: nya låtar till Jesussatsningen i maj
Kommentarer
Lägg till ny RSS
Skriv kommentar
Namn:
E-post:
 
Webbsida:
Rubrik:

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Utskrift E-post
 
Dela artikeln:
Delicious
Furl it!
Spurl
Simpy
Reddit
blogmarks
YahooMyWeb
feedmelinks

Sök på varldenidag.se