Advertisement

Världen idag

torsdag 02 september
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Startsidan arrow Siewert Öholms blogg arrow När man trampar intoleransen på tårna
2008-12-11 22:41

När man trampar intoleransen på tårna

Niklas Svensson (en f.d. Expressenjournalist) gillar inte mitt senaste inlägg här som handlade om assisterade självmord. Han uppmärksammar inlägget på Politikerbloggen under rubriken: Öholm i "extremisttidning"

På några rader (de som inte är direkta citat av mig) lyckas han kvalificera sig till bottennapp i journalistisk oetik, direkta lögner och en plump människosyn.

Världen idag behöver inte mätas med Niklas Svenssons intoleranta trångsynthet. Men för dem som söker korrekt information kan det vara bra att veta att Världen idag är en fristående rikstidning på kristen grund. Den ägs av tillsammans över 900 olika aktieägare. Den finns prenumerationsrepresenterad i alla landets kommuner utom en. Församlingen Livets Ord innehar cirka 5 procent av aktierna. Pastor Ulf Ekman är styrelseordförande helt på sin extremt dokumenterade kompetens som ledare, entreprenör och företagare. Han skulle för övrigt göra sig bra som ordförande i vilket börsbolag som helst. (I några av dem skulle det kanske vara extra värdefullt att inleda styrelsemötet med bön om Guds hjälp(!) förutom krispaketshjälpen).

Redaktionen består av journalister med erfarenheter från flera kristna traditioner. Svenska kyrkan, Missionskyrkan, Evangeliska Frikyrkan, Pingströrelsen, Frälsningsarmén och Livets Ord har medlemmar på redaktionen. De nämnda samfunden är knappast några extremistkyrkor.

Den människosyn Svensson uppvisar i sina korta rader är skrämmande och just den jag själv är så rädd för skall bli avgörande i synen på dödshjälp. Inte ens i livets allra yttersta minuter är någon av oss en ”före detta” människa. Om vi börjar manipulera med livets gränser utifrån vilka som är värdiga att leva, eller vem som betyder mest eller minst, då ställer vi oss sida vid sida med Nationaldemokrater och uttalade fascister.

Bara tanken på, och ändå mer allvarligt uttalade lagförslag om assisterade självmord borde få varje humanist att skaka av indignation och sorg. Flyborgs motion och etiska kommitténs

självmordsförslag skall avslöjas som inhumant, människofientligt och (för den kristne) även Gudsfientligt. Kampen måste nu gälla att försvara livet, människovärdet och den humana staten.

Kommentarer
Lägg till ny RSS
Dag Elfström   |2008-12-12 15:39:58
Stå på dig Siewert!

Läs också mitt inlägg på Tradition & Fason:

http://traditionochf ason.wordpress.com/2008/12/12/ till-forsvar-for-varlden-idag/
Stefan Pehrson  - Svar till Michael Häggqvist   |2008-12-12 11:31:22
Beträffande homosexualitet så är det just genom en politisk och medial manipultiv pakt - som bl.a. Världen idag avvisar - omöjligt att få nå ut med en objektiv bild.

På en rad punkter tar homosexuella bara efter vanliga förhållanden:
1. Homosexuella erkänner själva relationen mellan man och kvinna som norm genom att bilda just par, vilket uppstått som en av varje kön.
2. Det är för att vi alla blir till genom föreningen mellan man och kvinna som vi oreflekterat godtar denna, vilket inte gäller homosexualitet.
3. Det kallas ofta en ‘läggningsfråga’ med bara olika inriktning. Men homosexuella har inte heller ‘köns-umgänge’, dvs. kön mot kön, utan turas om. Det är alltså inte heller sexuellt jämbördigt.
4. Att homosexuella kallas folkgrupp strider mot att en sådan förökar sig själv och har levt tillsammans.

Ordet partnerskap uppfanns för att man ville undvika att kalla det äktenskap och kompromissade redan från början. Den knuten har inte uppstått nu.
Ingrid Rönnberg  - SÃ¥dd !!   |2008-12-12 09:54:18
Den dag det är dags att gå döden till mötes är det inte ovanligt med dödsångest då man får möta de andemakter man tjänat under sitt jordeliv. En svensk känd sångare sa på sin dödsbädd, "Dit jag går nu sjunger ingen." Det är inte något jag önskar någon. Inte ens Niklas Svensson. Många svårt sjuka pendlar över livsgränsen och får uppleva detta. Därför håller sig många vid liv längre än de egentligen orkar för att slippa dö. Många med dödsångest har fått vägledning till tro på Livets Herre - Jesus- på dödsbädden och det förvridna smärtfyllda ansiktuttrycket har bytts till ett fridfullt leende.
Ta inte chansen ifrån någon att ha denna möjlighet då det oftst är på smärtsam dödsbädd man upptäcker verkligheten. Detta kanske inte är politiskt korrekt men väl mänskligt.
Dagen kommer troligtvis också då "bara" ett benbrott kan orsaka avrättning. "Vad ska man med en handikappad till?"
Kanske det blir förespråkarna själva - som mot sin vilja - få gå den vägen då livets värde börjar tummas på. Det som sås får också skördas.
michael häggqvist   |2008-12-12 01:53:50
Nu är ju knappast expressen ensam i Sverige om att anse att VI skulle vara en extremisttidning. Att påstå att VI är en fristående tidning samtidigt som det ALDRIG förekommit och aldrig kommer att förekomma en kritisk artikel av livets ord är ju närmast befängt.
Extrem är ju också tidningens syn på homsexualitet: att ljuga och bedra är tydligen egenskaper som tidningen värdesätter.
Nu vet jag att ni aldrig kommer tillåta denna insändare, OM ni gör det blir jag väldigt förvånad.
Skriv kommentar
Namn:
E-post:
 
Webbsida:
Rubrik:

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Utskrift E-post
 
Dela artikeln:
Delicious
Furl it!
Spurl
Simpy
Reddit
blogmarks
YahooMyWeb
feedmelinks
Regler för kommentering

Sök på varldenidag.se