VĂ€rlden idag

torsdag 02 september
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Startsidan arrow Startsidan arrow Opinion arrow Ledare arrow Nyanserad teologidebatt efterlyses
2008-10-29 09:15

Nyanserad teologidebatt efterlyses

Joel Sjöberg, som skriver på debattsidan i dagens tidning, är naturligtvis fri att kritisera vilka kristna sammanhang han vill. Men för att diskussionen ska bli meningsfull behöver svepande formuleringar undvikas och den som kritiseras skall ha rätt att känna igen sig. Likaså duger det inte att enbart fokusera på det som är svårförståeligt och kulturellt främmande som utgångspunkt för en teologisk diskussion. Inställningen att man själv sitter inne med hela sanningen leder heller inte framåt.
Joel Sjöberg efterlyser ett nyanserat samtal men tycks inte alls reflektera över sitt eget uppskruvade tonläge, via bokutgivningar, annonskampanjer och debattinlägg. Frågan är också hur trovärdig en bok blir, som är skriven i besvikelse och som ensidigt lyfter fram det som är – eller kan tolkas som – avvikelser från Bibeln.

Det finns oerhört mycket som faktiskt förenar världens kristna. På flera områden förvaltar den katolska kyrkan sanningar som vissa protestantiska kyrkor har övergett, som Bibelns äktenskapssyn och inställningen till livets okränkbarhet. När ledningen för vår lutherska kyrka i Sverige ställde sig bakom Ecce Homo, var det den katolska kyrkan som protesterade tydligast.
Det behövs därför en mer nyanserad och öppen debatt om de viktiga teologiska frågeställningar som Joel Sjöberg nämner. Reflexmässiga avståndstaganden och känslomässiga schabloner förhindrar ett sådant samtal. Det faktum att Messianska föreningen Shalom i sin kritik mot den katolska kyrkan har övergett läran om treenigheten, visar hur långt bort från trons centrum man kan hamna om man inte identifierar sig med hela Kristi kropp.

Ruben Agnarsson
Den hÀr e-postadressen Àr skyddad frÄn spam bots, du mÄste ha Javascript aktiverat för att visa den
Kommentarer
Lägg till ny RSS
Skriv kommentar
Namn:
E-post:
 
Webbsida:
Rubrik:

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Utskrift E-post
 
Dela artikeln:
Delicious
Furl it!
Spurl
Simpy
Reddit
blogmarks
YahooMyWeb
feedmelinks

Sök pÄ varldenidag.se