Världen idag

torsdag 02 september
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Startsidan arrow Startsidan arrow Nyheter arrow Sverige arrow IOGT-NTO inte välkomna på flera stora kristna konferenser
2008-06-11 08:52

IOGT-NTO inte välkomna på flera stora kristna konferenser

En effekt av IOGT-NTO:s uteslutning av Åke Green i början av året är att de frikyrkliga sommarkonferenser som tidigare år öppnat för organisationen som utställare, och även aktivt talat för medlemskap i nykterhetsrörelsen, nu stänger dörren för deras medverkan.

Det är bland annat Torp­konferensen (Evangeliska frikyrkan), Nyhemsveckan (Pingströrelsen) och Europa­konferensen (Livets ord) som stänger dörren för IOGT i sommar.
I Torpkonferensens ledning har frågan varit uppe och man har beslutat att de inte är välkomna till årets konferens.
– Vi tror att det finns en risk för att det inte blir fokus på nykterhetsfrågan om de skulle finnas med som utställare, säger Peter Hovlund på Torpkonferensen, som arrangeras av EFK.

Livets ord har sedan tidigare meddelat att IOGT-NTO inte är välkomna som utställare på sommarens Europakonferens.
– För oss är uteslutningen av Åke Green ett oacceptabelt agerande och vi kommer därför inte längre uppmana våra medlemmar och sympatisörer att stödja IOGT-NTO, sade Magnus Dahlberg, pressansvarig på Livets ord, tidigare i år och tillstötte att församlingen fortsatt stöder nykterhetsarbetet helhjärtat.
– IOGT-NTO har inte ändrat sig när det gäller uteslutningen av Åke Green, och de har inte heller bett om att få plats i år, och därför är inte frågan aktuell, säger Magnus Dahlberg till Världen idag.

Arrangörerna för Nyhems­veckan utanför Mull­sjö har i år valt samma linje.
– Vi har inte hälsat dem välkomna hit, men de har inte heller ställt frågan om att få komma i år, säger Per-Åke Enström, föreståndare för Betaniaförsamlingen i Nyhem.
– Det har ju inget med nykterhetsarbetet att göra. Uteslutningen av Åke Green gjorde att de uteslöt sig själva från Nyhemsveckan, säger Per-Åke Enström.

Samuel Björk
Den här e-postadressen är skyddad från spam bots, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den

Kommentarer
Lägg till ny RSS
Skriv kommentar
Namn:
E-post:
 
Webbsida:
Rubrik:

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Utskrift E-post
 
Dela artikeln:
Delicious
Furl it!
Spurl
Simpy
Reddit
blogmarks
YahooMyWeb
feedmelinks
Regler för kommentering

Läs även:

Sök på varldenidag.se