Ungdomarna har nycklarna som GF-kyrkan behöver

Carl-Olov Hultby är riksevangelist inom Svenska missionskyrkan. Foto: Samuel Björk
Den nya kyrkobildningen, med arbetsnamnet Gemensam framtid, håller på att ta form. Av tre samfund blir det ett. Baptister, metodister och missionare går samman. Drömmen är att detta ska innebära födelsen av en levande och dynamisk gemenskap som, tillsammans med andra kristna, gör Jesus aktuell i Sverige och i världen.
GF-kyrkan har chansen att få vara ett redskap för den helige Ande i evangelisationen. Det finns möjligheter att nå fram med evangeliet i vår tid. Bara vi hittar nycklarna som låser upp dörrarna till människors hjärtan.
Denna vecka kommer jag att vara tillsammans med ett gäng unga evangelister på den årliga samlingen ”Framtidens evangelister”. Så har vi samlat ungdomar i många år. Det brukar komma 50-60 deltagare. Det är en blandning av ungdomsledare, blivande pastorer, bibelskolelever med flera. För varje möte med dem blir det bara tydligare att dessa ungdomar har hittat nycklarna som hela GF-kyrkan behöver.
Det är fyra saker jag tänker på:
Inställningen
Det är mycket hjärta i ungdomarnas tro. Man älskar verkligen Jesus. Det är stor hängivenhet i lovsången och varm innerlighet i tillbedjan. Det är ingen tvekan vem som är i centrum av deras tro. Och motivationen att följa honom är stor. Man vill vara lärjungar som tar konsekvenserna.
Därför brinner hjärtat också för medmänniskor. Dessa Jesusälskare bryr sig verkligen om hur det går för andra. Inte minst är man engagerad för att människor ska få lära känna Jesus. Man längtar intensivt efter att få se evangeliet upprätta människor. Den inställningen är en nyckel som GF-kyrkan behöver!
Teologin
Det är spännande att tala teologi med Framtidens evangelister. Signalen från ungdomarna är tydlig; det är den klassiska evangeliska teologin som gäller! Här är det ingen tvekan om att Bibelns och hela livets huvudperson är Jesus. I honom ser ungdomarna Guds ansikte, förlåtelse, frälsning och evigt liv.
Man tror att omvändelsen är nödvändig och nya födelsen möjlig. Jesus är helt unik, det är han som är vägen till Gud.
Ungdomsorganisationen Equmenia hade en konferens för några år sedan, med ämnet ”Allt som skymmer Jesus ska bort!” Den rubriken säger väldigt mycket om ungdomarnas teologi. Man vet att det är i Jesus vishetens och kunskapens alla skatter finns gömda. Hela GF-kyrkan behöver samma teologiska klarsyn!
Andligheten
De unga evangelisterna känner sig hemma i en varm andlighet. Man ber för varandra, både på svenska och i tungotal, i tron att Gud vill svara. Man ber för problem och sjukdomar i tron att Gud kan förändra situationen. Man tar emot hälsningar genom den helige Ande. Det är naturligt att Anden ger upplevelser av olika slag.
Detta ger ungdomarna en nyckel in i vår tid, där så många visar intresse för healing, meditation etcetera. Sökare har väntat på att kyrkorna ska våga vara andliga. Och undersökningar visar tydligt att den stora tillväxten i kristenheten sker just i karismatiska sammanhang. Så visst behöver GF-kyrkan öppenhet för detta!
Fantasi
Ungdomarna har också lätt att hitta metoderna för vår tid. Vänskapsevangelisation och okonventionella arbetssätt är naturligt för dem. Genom musik, teater och andra kulturella uttryck hittar ungdomar språk för vittnesbörd. Och nätet är en enorm arena som ungdomar har lätt för att använda. Deras fantasi hittar nya vägar. Det utmanar oss alla till nytänkande.
Det finns risker med GF-projektet. Det kan bli en kompromisskyrka med otydlig profil som inte orkar tända till. Men om vi tar emot nycklarna som Framtidens evangelister har hittat, då finns alla möjligheter att detta kan bli en levande och evangeliserande kyrka.
